Wybór rakiety do squasha
07.04.2023 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Przy wielu dostępnych modelach do wyboru i ogromnych różnicach między nimi, nie jest łatwo znaleźć właściwą rakietę do squasha. Możemy Ci pomóc, podpowiadając w jaki sposób dowiedzieć się czego w ogóle się szuka, na co warto zwrócić uwagę. Wyjaśnimy krok po kroku, jak wybrać rakietę do squasha, która pasuje do Twojego poziomu i/lub stylu gry. Trzy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to kształt główki, waga oraz wyważenie rakiety do squasha.
1. Zacznijmy od kształtu
Istnieją dwa kształty główek - otwarta (inaczej: open, łezka, teardrop, długa struna) oraz zamknięta (inaczej: closed, z sercem, klasyczna, okrągła). Rakiety do squasha z długimi strunami, które biegną aż od trzonka rakiety do jej czubka dają nam mocniejsze uderzenie i zapewniają znacznie większe pole czystego odbicia, tzw. sweet spot. Mówi się, że ramy w kształcie łezki "wybaczają błędy", co oznacza, że na ich główce jest więcej miejsc, w których piłka odbije się z pełną mocą.
Rakiety za zamkniętą główką, czyli te z mostkiem oddzielającym struny naciągu od trzonka, mają krótsze struny pionowe, co przekłada się na bardziej zwarty układ naciągu. To zapewnia lepszą kontrolę, trochę słabszą siłę odbicia, dlatego ważne, aby prawidłowo trafiać zagrywaną piłeczkę do squasha.
2. Waga rakiety do squasha
Drugą, i jednocześnie bardzo ważną, cechą rakiet do squasha jest waga. Zdecydowanie polecamy rakiety wykonane z grafitu, modele aluminiowe i kompozytowe są dla osób, które planują wyjść na kort 2-3 razy w roku, a nie chcą wypożyczać rakiet z klubu. Waga ram rakiet waha się z reguły od 100 do 150 gramów, choć znajdziemy tu wyjątki, jak np. najlżejsza rama do squasha, czyli Karakal SN-90. Należy pamiętać, że większość producentów jako wagę podaje masę ramy rakiety, a nie całego zestawu z naciągiem, grometem i owijką. Waga całkowita jest zatem nieco wyższa, podajemy ją na naszej stronie jako waga real.
Lekkie rakiety są bardziej zwrotne, przez to świetne do ofensywnej gry, szczególnie w rękach bardziej doświadczonych graczy, którzy mają dobry swing.
Nieco cięższe ramy są bardziej odpowiednie dla graczy o wolniejszym zamachu, których moc uderzeń bierze się z masy rakiety do squasha.
3. Wyważenie rakiety do squasha
Balans wskazuje sposób rozłożenia ciężaru w ramie rakiety. Mogą mieć wyważenie na główkę, neutralne lub na rączkę. Wybranie rakiety do squasha wyważonej na rączkę to gwarancja posiadania rakiety, którą łatwo się manewruje, więc można ją ułożyć do uderzenia w ostatniej chwili. Wadą takich modeli jest mniejsza kontrola nad rakietą przy dużej szybkości zamachu.
Rakiety do squasha wyważone na główkę to modele, których mocne uderzenie bierze się z masy skupionej w czubku. Łatwiej o mocne uderzenie, nawet przy wolniejszym zamachu, a przy szybszym łatwiej o skontrolowanie i wyczucie główki rakiety.
Jeśli masz pytania dotyczące rakiet do squasha to zapraszamy do kontaktu. Specjaliści ze sklepu squashtime.pl wyjaśnią Ci niuanse związane ze sprzętem i polecą modele dopasowane do Twoich potrzeb i poziomu gry.
Pozostałe wpisy
Czym jest early access i jak działa?
Early access w ang. wczesny dostęp, to nic innego jak możliwość skorzystania z naszych najlepszych ofert specjalnych przed innymi, niezarejestrowanymi klientami. Tylko dzięki posiadaniu aktywnego konta w naszym sklepie możesz mieć możliwość dokonania zakupów z uwzględnieniem genialnych promocji w pierwszej kolejności. To zaleta bycia członkiem naszej społeczności.
czytaj więcej30.10.2023 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Ranking rakiet squash do 300 złotych 2025
Zastanawiasz się jaka rakieta do squasha jest najlepsza? Na pewno jest to subiektywne pojęcie i dla każdego inny model może okazać się bardziej trafiony. Z perspektywu sklepu, który oferuje dziesiątki różnych modeli, możemy spojrzeć trochę szerzej. Biorąc pod uwagę zadowolenie klientów, popularność i trwałość wytypowaliśmy 5 najlepszych rakiet do squasha na sezon 2024/25
czytaj więcej31.10.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Squash 57 AKA Racketball
Większa rakieta, sprężysta piłeczka i długie wymiany w squashu? Tak, Squash 57 to sposób na to, żeby cieszyć się sportem w trochę innym wydaniu. A grać możesz na tych samych kortach co w tradycyjnego squasha, ogólnodostępnych w naszym kraju.
czytaj więcej26.07.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
ASICS POWERBREAK FF: Odchodzi stare, przychodzi nowe, czyli model, który zastępuje kultowego Blasta!
Z żalem pożegnamy kultową serię butów ASICS Blast, która przez lata cieszyła się ogromną popularnością wśród squashystów na całym świecie. Te buty, dzięki swojej niezrównanej stabilności, przyczepności i wygodzie, stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu graczy, pomagając im osiągać najlepsze wyniki na korcie.
czytaj więcej01.06.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
ASICS Blade FF okiem squashystów
Wielu doświadczonych squashystów wspomina z łezką w oku czasy kiedy wyciągnęli z pudełka swoje pierwsze buty z serii Gel-Blade. Linia, która od dawna dostarczała modeli butów idealnych do gry w squasha. Lekkie, niskie buty o doskonałej amortyzacji i ciekawym designie. Wydawało się, że japoński producent korzysta z przepisu na sukces i długo nie przestanie. ASICS zaskoczył
czytaj więcej15.05.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Powrót do gry w squasha, czyli co robić kiedy mieliśmy zbyt długą przerwę
Nie mogłeś grać w squasha przez wiele miesięcy? W rezultacie straciłeś kondycję, musimy ją zatem na nowo zbudować. Squash jest sportem bardzo intensywnym, więc wracamy do niego stopniowo. Nawet jeśli w czasie naszej kariery byliśmy mocni w klubie i w czasie turniejów czy lig, to głupotą byłoby od razu wskoczyć na głęboką wodę. W najlepszym przypadku skończy się to obolałym
czytaj więcej25.04.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy