Squash na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles 2028
16.10.2023 SquashTime.pl Centrum wiedzy
To już oficjalne - squash pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 2028. roku
Nadszedł dzień, na który czekali wielbiciele squasha z całego świata, zawodnicy oraz działacze. Z ogromną radością przyjęliśmy oficjalną informację od MKOl-u. Nasze komunikatory i social media zapłonęły!
Squash to niezwykle dynamiczny, widowiskowy i wymagający sport, idealnie pasuje do programu IO. Wszyscy zaangażowani w promocję tej dyscypliny mogą poczuć ulgę, bo w końcu będziemy mogli być częścią emocji, jakie towarzyszą igrzyskom. Nadszedł czas ogromnej ekscytacji, ale i oczekiwania na 2028. rok.
Co oznacza wejście squasha do programu Igrzysk Olimpijskich?
Dla zawodników jest to przede wszystkim możliwość rywalizacji na największej arenie sportowej na świecie. Squashyści i squashystki będą mogli stanąć do walki medale, dzięki którym nie tylko zapiszą się na kartach historii, ale również osiągną finansowy sukces. Co istotne dla nas i polskiego squasha? Przede wszystkim zacznie być zauważany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zwykło po macoszemu traktować federacje i związki sportów nieolimpijskich. Mamy więc szansę na zwiększenie nakładów na promocję sportu, a przede wszystkim rozwój sportowców, szczególnie juniorów. Tych juniorów, którzy od jakiegoś czasu mocno pukają do drzwi, za którymi coraz to większe międzynarodowe sukcesy.
Sportowcy, którzy mają szansę na medale w squashu
Do IO w Los Angeles blisko 5 lat. To czas, który część sportowców poświęci na zakwalifikowanie się do turnieju głównego, ale również czas, w którym część wspaniałych squashystów straci szansę na pojawienie się na tej imprezie. Trudno oczekiwać, że niemłodzi już Tarek Momen (rocznik 1988), Mohamed ElShorbagy (rocznik 1991) czy nawet Ali Farag (rocznik 1992) mieliby pojawić się w USA w szczycie formy. Będzie to raczej czas, kiedy do optimum formy dochodzić będą zawodnicy pokroju niesfornego Mostafy Asala. Wśród kobiet wydaje się, że obecna czołówka może czuć się dość pewnie - El Sherbini, Gohar i El Hammamy powinny pojawić się na miejscu w optymalnej kondycji.
Polski squash - co może zmienić się po decyzji MKOl-u?
Jak już wspomniałem, polski squash, a raczej wyniki naszych juniorów zaczynają napawać optymizmem. Zawodnicy z Orzełkiem na piersi coraz śmielej poczynają sobie na turniejach międzynarodowych, nierzadko je wygrywając. Już teraz kilkoro z nich można znaleźć w czołówce europejskiego rankingu - Tola Otrząsek, Natalia Mierzejewska, Sofia Zrazhevska, Mateusz Lohmann, Anna Jakubiec. To tylko część z tych, którzy od jakiegoś czasu stanowią o nowej sile na arenie europejskiego squasha.
Decyzja dopuszczająca squasha do igrzysk może bardzo pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój dyscypliny, która ma szansę stać się jeszcze bardziej popularna w naszym kraju. Przypomnijmy, że mamy już w Polsce największy klub squashowy na świecie - wrocławska Hasta La Vista. Organizowano u nas turnieje najwyższej klasy, m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy, World Games czy mistrzostwa Masters. Jeśli pojawią się dodatkowe środki, z nimi przyjdą sukcesy, które przyciągną do sportu prywatnych inwestorów to możemy liczyć na realny rozwój squasha.
Z niecierpliwością oczekujemy na szczegóły dotyczące harmonogramu IO w Los Angeles. Nasza squashowa społeczność od dawna czekała na te wspaniałe wieści, za które gorąco dziękujemy i mamy nadzieję, że tkną w squasha nowego ducha. Trzymamy kciuki za rozwój naszych młodych sportowców, po cichu liczymy, że jakaś część z nich stanie do walki o medale olimpijskie.
Pozostałe wpisy
Czym jest early access i jak działa?
Early access w ang. wczesny dostęp, to nic innego jak możliwość skorzystania z naszych najlepszych ofert specjalnych przed innymi, niezarejestrowanymi klientami. Tylko dzięki posiadaniu aktywnego konta w naszym sklepie możesz mieć możliwość dokonania zakupów z uwzględnieniem genialnych promocji w pierwszej kolejności. To zaleta bycia członkiem naszej społeczności.
czytaj więcej30.10.2023 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Na tę rakietę do squasha czekali wszyscy - Karakal Hammerhead 120
Od lat poruszamy się w zamkniętej formie, a od czasów rewolucji i wprowadzenia na rynek rakiet w kształcie łezki niewiele się dzieje. Nowe rakiety do squasha rzadko zaskakują. Z kolei czym miałyby zaskakiwać?
czytaj więcej21.01.2025 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Czy potrzebuję torby do squasha?
Kiedy właściwie jest odpowiedni moment na to, żeby zacząć używać torby na rakiety do squasha? Przecież kiedy idę pograć to wrzucam swoje ciuchy i buty do plecaka czy torby sportowej, a rakietę niosę w ręce. W zasadzie co daje mi posiadanie torby do squasha? A może powinienem kupić sobie pokrowiec na samą rakietę?
czytaj więcej29.11.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Ranking rakiet squash do 300 złotych 2025
Zastanawiasz się jaka rakieta do squasha jest najlepsza? Na pewno jest to subiektywne pojęcie i dla każdego inny model może okazać się bardziej trafiony. Z perspektywu sklepu, który oferuje dziesiątki różnych modeli, możemy spojrzeć trochę szerzej. Biorąc pod uwagę zadowolenie klientów, popularność i trwałość wytypowaliśmy 5 najlepszych rakiet do squasha na sezon 2024/25
czytaj więcej31.10.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Squash 57 AKA Racketball
Większa rakieta, sprężysta piłeczka i długie wymiany w squashu? Tak, Squash 57 to sposób na to, żeby cieszyć się sportem w trochę innym wydaniu. A grać możesz na tych samych kortach co w tradycyjnego squasha, ogólnodostępnych w naszym kraju.
czytaj więcej26.07.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
ASICS POWERBREAK FF: Odchodzi stare, przychodzi nowe, czyli model, który zastępuje kultowego Blasta!
Z żalem pożegnamy kultową serię butów ASICS Blast, która przez lata cieszyła się ogromną popularnością wśród squashystów na całym świecie. Te buty, dzięki swojej niezrównanej stabilności, przyczepności i wygodzie, stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu graczy, pomagając im osiągać najlepsze wyniki na korcie.
czytaj więcej01.06.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy