Jak zacząć grać w squasha? Porady krok po kroku
10.03.2023 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Squash to gra, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Do gry wystarczy dostęp do kortu, rakieta, piłeczka i odpowiedni strój, w tym buty. Po ich zdobyciu wystarczy posiąść wiedzę na temat zasad i szkolić technikę gry. Squash to dynamiczny sport, którego opanowanie wymaga czasu, ale jest to warte naszego wysiłku.
Zdobądź sprzęt do squasha i znajdź kort do gry
1. Zdobądź porządną rakietę do squasha
Jeśli nie masz rakiety do squasha lub nie używasz posiadanej we właściwy sposób to możesz wykształcić niewłaściwe nawyki. Rakietę możesz nabyć online w jednym ze specjalistycznych sklepów, jak squashtime.pl
Jeśli udasz się do klubu to być może na miejscu będzie można wypożyczyć sprzęt, dowiesz się kontaktując przed przybyciem na kort, pamiętaj, żeby spytać o aktualne ceny
Jeśli tylko chcesz spróbować squasha to wypożyczenie jest normalną opcją, ale jeśli planujesz pograć to kup grafitową rakietę do squasha.
- Waga ramy [g]: 190
- Materiał: kompozyt
- Wyważenie: środek
139.00zł 280.00zł
- Waga ramy [g]: 135
- Główka [cm2]: 495
- Materiał: grafit
- Wyważenie: główka
279.00zł 400.00zł
( 3 )
- Waga ramy [g]: 135
- Główka [cm2]: 477
- Materiał: grafit
- Wyważenie: główka
299.00zł 450.00zł
( 1 )
- Waga ramy [g]: 130
- Główka [cm2]: 500
- Materiał: grafit
- Wyważenie: środek
349.00zł 480.00zł
- Waga ramy [g]: 130
- Główka [cm2]: 500
- Materiał: grafit
- Wyważenie: rączka
400.00zł 800.00zł
( 1 )
- Waga ramy [g]: 130
- Główka [cm2]: 500
- Materiał: grafit
- Wyważenie: rączka
419.00zł 489.00zł
- Waga ramy [g]: 120
- Materiał: grafit
- Wyważenie: środek
439.00zł 600.00zł
( 7 )
- Waga ramy [g]: 120
- Główka [cm2]: 470
- Materiał: grafit
- Wyważenie: środek
499.00zł 800.00zł
2. Kup piłeczki do squasha
Piłki do squasha są dostępne w różnych prędkościach, które są oznaczone kolorowymi kropkami. Dwie żółte kropki oznaczają wolne piłki, szybsze to kolejno: z jedną żółtą kropką, z jedną czerwoną kropką, z jedną niebieską kropką. Bardziej doświadczeni gracze używają wolniejszych piłek, więc jako początkujący powinieneś dostać szybszą. Pomoże ci to w łatwiejszym odbijaniu piłki. Jeśli zaczynasz grać w squasha to wybierz piłkę z niebieską kropką.
Piłki do squasha są dostępne w sklepach sportowych i klubach squashowych. Największy wybór i najlepsze ceny na squashtime.pl
3. Znajdź kort do squasha
Korty najczęściej znajdziesz w dedykowanych klubach, są jednak częstym dodatkiem do klubu tenisowego, siłowni czy hotelu. Zadzwoń do miejsca, w którym chcesz zagrać i upewnij się, że kort jest dostępny i możesz go zarezerwować. Spytaj o dostępność sprzętu.
Pamiętaj, że na korcie musisz nosić obuwie z podeszwą non-marking, czyli taką, która nie pozostawia śladów. Jeśli zainteresowałeś się squashem i decydujesz się na regularną grę to warto, żebyś zaopatrzył się we własny sprzęt. Wynajem kortu jest tańszy w karnecie, który upoważnia do kilku wejść.
Naucz się podstaw gry w squasha
Squash to gra dla dwóch osób (choć ćwiczyć można samemu).
1. Gra rozpoczyna się, gdy jeden z graczy zaserwuje piłkę z pola serwisowego.
Serwujący uderza piłkę o przednią ścianę kortu do squasha, tak że odbija się ona z powrotem na drugą połowę kortu, naprzeciw pola serwującego. Celem obu graczy jest powrót piłki do przeciwległej ściany, pozwalając tylko na jedno odbicie od podłogi przed uderzeniem. Po odbiciu piłki na przeciwległą ścianę może ona odbić się od bocznych ścian kortu, ale nie od podłogi. Ostatnia osoba, która pomyślnie uderzy w ścianę podczas wymiany, zdobywa punkt. Musisz uderzyć w przeciwległą ścianę kortu pomiędzy górną a dolną linią wskazaną na ścianie. Dolna linia ma wzdłuż niej pasek blachy, dzięki czemu można usłyszeć, kiedy piłka w nią uderzy.
2. Dowiedz się jak zdobywać punkty w grze.
Meczy wygrywa zdobywca 2 lub 3 setów. Każdy z nich toczy się do 11 punktów, z przewagą co najmniej dwóch. Serwuje osoba, która zdobyła poprzedni punkt. Wyjątkiem jest pierwszy serwis w grze, który jest wynikiem losowania.
3. Poprawnie chwytaj rakietę.
Ułóż dłoń tak, aby między kciukiem a palcem wskazującym znajdowała się litera "v", ale pozostałe palce umieść blisko palca wskazującego. Chwyć dłonią rączkę rakiety mocno, ale nie tak mocno, aby ręka nie była napięta.
Ćwiczenia swojej techniki
1. Ćwicz uderzanie piłki.
Uderz piłką o ścianę, pozwól jej odbić się od podłogi, a następnie uderz ją ponownie w kierunku przedniej ściany. Może to wymagać dużo praktyki, ponieważ piłki do squasha nie są zbyt sprężyste. Próbuj dalej! Będziesz chciał ćwiczyć uderzanie w określone miejsca na przeciwległej ścianie. Spróbuj uderzyć piłkę tuż pod górną linią autową i tuż nad dolną linią autową. Porządne, celne i mocne, uderzenie będzie ważne, jeśli chcesz być dobry w squasha.
2. Ćwicz uderzenia forhendowe i bekhendowe.
Gdy tylko nauczysz się podstaw uderzania piłki, możesz nauczyć się zastosowań poszczególnych zagrań. Forhend to uderzenie piłki rakietą z przedramieniem skierowanym w stronę piłki. Jest to zagranie, którego prawdopodobnie używałeś już podczas ćwiczeń. Bekhend to uderzenie piłki przedramieniem skierowanym w stronę przeciwną do piłki. Uderzenie bekhendowe wymaga trochę więcej praktyki, ale może być bardzo przydatne podczas zagrywania trudnych do trafienia piłek.
3. Poćwicz odbijanie od ścian bocznych.
Chociaż nie jest to wymagane do gry, bardziej zaawansowani gracze wykorzystują podczas gry boczne ściany kortu do squasha. Aby trafić piłką na przeciwległą ścianę, możesz najpierw odbić ją od ścian bocznych. Poćwicz to, ponieważ wykonanie tego ruchu wymaga dużo praktyki.
4. Zapoznaj się z szeroką gamą taktyk stosowanych przez dobrych graczy w squasha.
Sama znajomość zasad gry nie sprawi, że będziesz wygrywającym graczem. Rozwijając swoje umiejętności fizyczne, będziesz musiał również rozwijać umiejętności taktyczne. Istnieje wiele różnych strategii, które polecają profesjonalni gracze w squasha. Niektórzy podkreślają potrzebę obrony, podczas gdy inni przysięgają, że atak jest kluczem do zwycięskiej gry. Przeczytaj o strategiach online, a następnie spróbuj włączyć je do swoich gier i praktyk. Wybierz to, co najlepiej pasuje do Twoich mocnych stron i umiejętności.
5. Zmieniaj prędkość i kierunek zagrań.
Nie pozwól przeciwnikowi oceniać, co zrobisz w kolejnym uderzeniu.. Na przykład zmień swoje odbicia, aby nie zawsze trafiać w to samo miejsce na ścianie. Nie chcesz, aby twój przeciwnik wiedział, gdzie będzie musiał się znaleźć, aby odebrać piłkę. Dobrym pomysłem jest również częsta zmiana rytmu. Zastosuj różne odstępy między uderzeniem piłki a odbiciem, tak aby przeciwnik nie był w stanie przygotować się z dużym wyprzedzeniem na swój powrót.
6. Ćwicz utrzymywanie się na korcie.
Większość graczy powie ci, że wygrana w squasha wymaga zmuszenia przeciwnika do biegania. Postaraj się ustawić swoją pozycję na środku kortu, zmuszając przeciwnika do poruszania się z boku na bok. Jeśli musisz oddalić się od "T", środka kortu, po uderzeniu szybko tam się cofnij, tak abyś mógł łatwo przejść na obie strony kortu w celu wykonania kolejnego uderzenia. Podczas gdy musisz zmusić przeciwnika do ucieczki, zasady mówią, że musisz również zejść mu z drogi. Jeśli przeszkadzasz, gdy przeciwnik próbuje uderzyć piłkę, jest to uważane za "przeszkadzanie". Jeśli ty lub twój przeciwnik zostaniecie uderzeni piłką lub rakietą, gra się zatrzymuje. Jeśli powrót nie byłby dobry, uderzający traci punkt. Gdyby było dobrze, mogą zdarzyć się dwie różne rzeczy. Jeśli piłka uderzyłaby bezpośrednio w przeciwległą ścianę, punkt otrzymuje napastnik. Jeśli piłka uderzyłaby w ścianę boczną przed uderzeniem w ścianę tylną, gracze powtarzają punkt. Nazywa się to "LET".
7. Graj z drugą osobą, ponieważ squash to sport dla dwóch graczy.
Znajdź inną osobę, która chce się nauczyć grać, w ten sposób oboje będziecie na tym samym poziomie i żadna z osób nie będzie się nudzić. Czasami możesz chcieć zagrać z kimś, kto jest lepszy w tej grze niż ty. Dowiesz się więcej o grze od doświadczonego gracza niż od początkującego, takiego jak ty. Jeśli chcesz naprawdę poważnie podejść do squasha, weź lekcje. Twój trener squasha zagra z Tobą i nauczy Cię ważnych technik, które pozwolą Ci stać się lepszym graczem.
Pozostałe wpisy
Czym jest early access i jak działa?
Early access w ang. wczesny dostęp, to nic innego jak możliwość skorzystania z naszych najlepszych ofert specjalnych przed innymi, niezarejestrowanymi klientami. Tylko dzięki posiadaniu aktywnego konta w naszym sklepie możesz mieć możliwość dokonania zakupów z uwzględnieniem genialnych promocji w pierwszej kolejności. To zaleta bycia członkiem naszej społeczności.
czytaj więcej30.10.2023 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Ranking rakiet squash do 300 złotych 2025
Zastanawiasz się jaka rakieta do squasha jest najlepsza? Na pewno jest to subiektywne pojęcie i dla każdego inny model może okazać się bardziej trafiony. Z perspektywu sklepu, który oferuje dziesiątki różnych modeli, możemy spojrzeć trochę szerzej. Biorąc pod uwagę zadowolenie klientów, popularność i trwałość wytypowaliśmy 5 najlepszych rakiet do squasha na sezon 2024/25
czytaj więcej31.10.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Squash 57 AKA Racketball
Większa rakieta, sprężysta piłeczka i długie wymiany w squashu? Tak, Squash 57 to sposób na to, żeby cieszyć się sportem w trochę innym wydaniu. A grać możesz na tych samych kortach co w tradycyjnego squasha, ogólnodostępnych w naszym kraju.
czytaj więcej26.07.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
ASICS POWERBREAK FF: Odchodzi stare, przychodzi nowe, czyli model, który zastępuje kultowego Blasta!
Z żalem pożegnamy kultową serię butów ASICS Blast, która przez lata cieszyła się ogromną popularnością wśród squashystów na całym świecie. Te buty, dzięki swojej niezrównanej stabilności, przyczepności i wygodzie, stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu graczy, pomagając im osiągać najlepsze wyniki na korcie.
czytaj więcej01.06.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
ASICS Blade FF okiem squashystów
Wielu doświadczonych squashystów wspomina z łezką w oku czasy kiedy wyciągnęli z pudełka swoje pierwsze buty z serii Gel-Blade. Linia, która od dawna dostarczała modeli butów idealnych do gry w squasha. Lekkie, niskie buty o doskonałej amortyzacji i ciekawym designie. Wydawało się, że japoński producent korzysta z przepisu na sukces i długo nie przestanie. ASICS zaskoczył
czytaj więcej15.05.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Powrót do gry w squasha, czyli co robić kiedy mieliśmy zbyt długą przerwę
Nie mogłeś grać w squasha przez wiele miesięcy? W rezultacie straciłeś kondycję, musimy ją zatem na nowo zbudować. Squash jest sportem bardzo intensywnym, więc wracamy do niego stopniowo. Nawet jeśli w czasie naszej kariery byliśmy mocni w klubie i w czasie turniejów czy lig, to głupotą byłoby od razu wskoczyć na głęboką wodę. W najlepszym przypadku skończy się to obolałym
czytaj więcej25.04.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy