Wybór piłki squash - jak dopasować piłkę do swojego poziomu?
SquashTime.pl Centrum wiedzy
Piłki squash choć niezbędne do gry to często przez niewłaściwy dobór ich rodzaju istotne przeszkadzajki w rozwoju czy czerpaniu przyjemności z gry. Jaki jest najczęstszy błąd przy wyborze piłki squash? Oczywiście sięganie po zbyt trudną piłkę, kiedy ani nie jesteśmy na to gotowi, ani nie będziemy jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt czy wręcz kilkaset godzin treningu.
Po co w ogóle grać piłką squash dla profesjonalistów?
Na szybko przypomnijmy jakie są oznaczenia (rodzaje) piłek do squasha:
- blue ball (big ball) - powiększona piłka dla początkujących, odpowiednio wolna, żeby nie tylko łatwo w nią trafić, ale i w odpowiednim tempie;
- pink/blue dot - odrobinę większa niż klasyczne piłki do squasha, wysokie odbicie, szybsza niż piłeczki blue, ale wolniejsza niż red dot;
- red dot - pierwsza w jednej ze starszych klasyfikacji, piłka dla uczących się/rozwijających graczy;
- yellow dot - piłka do rozgrywania meczów, lig, turniejów, często nazywana competition ball;
- double yellow dot - piłka o najniższym odbiciu, skierowana do graczy uczestniczących w turniejach najwyższej rangi.
I tak mamy co najmniej 5 różnych rodzajów piłek dla amatorów i jedną dla profesjonalistów. Szacując, że ponad 90% graczy to amatorzy, a ok. 10% zawodnicy to powinno odzwierciedlać sprzedaż piłeczek squash. Jest jednak zupełnie odwrotnie i najpopularniejsze na rynku są piłki z dwiema żółtymi kropkami. Wynika to z dziwnego przeświadczenia większości amatorskich graczy, że należy grać piłeczkami turniejowymi. Zakładamy, że wzięło się to z tenisa ziemnego, gdzie piłeczki turniejowe to te o najlepszej jakości, idealne do gry dla każdego, może poza kompletnymi początkującymi.
Dlaczego warto wybrać szybką piłeczkę do squasha?
Trenerzy i zawodnicy, których spotykamy w klubie często opowiadają, że grają wyłącznie piłeczkami z dwiema żółtymi kropkami. OK, zapewne większość z nich radzi sobie z takimi, choć i tak większość z nich nie powinna nimi grać. Są to piłeczki bardzo wolne, które odbijają się nisko, gra nimi wygląda widowiskowo jedynie kiedy na korcie pojawiają się zawodnicy z czołówki rankingów.
W innych przypadkach to często przerost formy nad treścią, nadużyciem jest ich używanie choćby w turniejach klubowych czy ligach. Szybsze piłeczki zapewniają nam dobre odbicie, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w grze. Wymiany są dłuższe, bardziej męczące, dzięki czemu spalimy dodatkowe kalorie na korcie.
Jaką piłkę do squasha wybrać dla początkujących?
Jeśli zaczynasz grać, stawiasz swoje pierwsze kroki na korcie to absolutnie nie wolno Ci sięgać powyżej piłeczki z czerwoną kropką, a na pierwsze kilka, kilkanaście godzin na korcie wskazane są piłeczki big ball z niebieską kropką (lub niebieskie). Większe, z wysokim odbiciem, ale odrobinę wolniejsze niż piłeczki z czerwoną kropką, dzięki czemu łatwiej złapiesz współpracę ręki, rakiety i oka. Z łatwością przyjdzie Ci ocena miejsca, w którym należy zagrać piłeczkę, aby poleciała w miejsce, które wybrałeś do zagrania. Z czasem przesiadasz się na piłeczkę z czerwoną kropką, a więc taką o właściwej wielkości, ale szybką, z wysokim bouncem. Na tej piłeczce radzę Ci skupić się dłużej, znajdź na rakiecie miejsce, dzięki któremu Twoje zagrania są najszybsze i celne.
Zaawansowani gracze, zawodnicy klubowi
Kiedy masz już za sobą swoje pierwsze kroki na korcie, spędziłeś kilkadziesiąt godzin na treningach to być może nadszedł czas na pracę nad rozwojem i utrudnieniem sobie gry. Do tego celu posłużysz się zmianą piłeczki na taką o mniejszym odbiciu, wybierzesz piłeczkę do squasha z jedną żółtą kropką. Dla większości graczy powinna to być piłeczka docelowa. Pozwala na prowadzenie szybkiej i długiej wymiany, której skończenie wymaga precyzji i wyprzedzenia przeciwnika oraz jego poczynań na korcie.
Piłeczki do squasha produkują wszystkie wiodące marki squashowe, jak Karakal, Eye, Dunlop, Head. Produkty są do siebie bardzo podobne, choć według graczy mogą różnić się niuansami, jak czas potrzebny do rozgrzania, trwałość czy chropowatość.
Dla kogo piłeczka z dwoma żółtymi kropkami?
Piłeczki dla profesjonalistów, np. Dunlop Pro, model znany z turniejów najwyższej rangi, to produkt przeznaczony, jak sama nazwa wskazuje, dla osób które zawodowo zajmują się squashem. Nie wiedzieć czemu są powszechnie stosowane przez graczy pół-profesjonalnych lub amatorów. Są trudne do rozgrzania, a utrzymanie właściwej temperatury wymaga tempa gry, na który stać zaledwie garstkę graczy z czołówki polskiego rankingu squasha. Rozumiemy, że wybór piłeczek z dwiema żółtymi kropkami to decyzja ambicjonalna, ale polecamy spróbować piłeczek z jedną żółtą kropką (no chyba, że boimy się naprawdę zmęczyć na korcie).
Piłka squash - co robimy źle?
Sięgamy po piłkę z dwiema żółtymi kropkami, kiedy powinniśmy być na etapie różowej, bądź maksymalnie czerwonej. Dlaczego jest to tak ważne? Z wielu powodów, a najważniejsze z nich to:
- Grając piłką squash dopasowaną do naszego poziomu będziemy mogli prowadzić długie wymiany, więcej biegać, spalać kalorie, szlifować umiejętności do tego stopnia, że zakończenie akcji dokładnym zagraniem będzie wymagać od nas nie lada skupienia.
- Wybierając piłkę zbyt trudną szybko zniechęcamy się do squasha. Nasze odbicia nie mają odpowiedniej mocy, o celności w ogóle nie ma co wspominać, bo w naszym zasięgu jest jedynie część kortu, ta bliżej ściany frontowej.
- Nawet jeśli jesteśmy gotowi na dłuższe wymiany piłką squash z dwiema żółtymi kropkami to nie znaczy, że wychodząc na kort toczymy kolejne długie wymiany. A to jest niezbędne do utrzymania ciepłoty piłki, która daje jej sprężystość. Zatem, dla tych którym zdarza się poprowadzić dłuższe rally piłką z dwiema żółtymi kropkami, ale to mniej niż połowa to wciąż sugerujemy wybór piłki z jedną żółtą kropką.
Piłka squash z jedną żółtą kropką powinna być najtrudniejszą po jaką większość z graczy sięgnie w życiu. Oczywiście w pewnym momencie obudzi się ambicja i ułańska fantazja, nie dajmy się jej jednak zwieść. Jeśli zauważymy, że piłeczka spowalnia grę, zmniejsza ilość wymian w walce o kolejny punkt to wyraźny sygnał, że powinniśmy zejść poziom niżej.
Jak rozgrzać piłkę do squasha?
Najprostszy sposób to po prostu zacząć odbijać, coraz mocniej i szybciej. Po chwili zauważymy, że piłeczka staje się wyraźnie cieplejsza od dłoni, odbicia są pewniejsze i szybsze. To znak, że nasza piłka squash jest gotowa do treningu czy meczu. Jak nie rozgrzewać piłek? Nie jesteśmy zwolennikami rozgrzewania piłki squash, jakie często widzimy na kortach, a mianowicie pod butem, który pod naciskiem przetacza ją przez kort. Po pierwsze zimną piłkę łatwo w ten sposób zniekształcić lub zniszczyć, po drugie zbiera wszystko to co właśnie wnieśliśmy na kort idąc przez klub. Nie wpłynie to dobrze ani na jej czystość, ani właściwości gro gry.
Rozgrzewka ciała i piłki squash
Są świetne sposoby na jednoczesne rozgrzanie piłeczki do squasha i nas samych przed grą. Można na przykład wykonać sekwencję trzech ćwiczeń. Na początek wykonać kilka krótkich wolejów, na zimnej piłce squash. Odsuwamy się od ściany o 2-3 większe kroki i staramy się uderzać z powietrza o ścianę frontową. Drugie ćwiczenie to ustawieni na linii serwisowej odbijamy na przemian forehandem i backhandem o ściany boczne, starając się kierować piłkę nad linią serwisową. Na koniec klasyczne line’y, forehand i backhand przy ścianie. Piłka squash jest gotowa do gry, tak samo jak i my.
Jak dbać o piłki do squasha?
Według producentów piłeczek do squasha ich żywotność to ok. 3 godzin gry. Oczywiście dla kogoś kto prowadzi spokojne wymiany ten czas jest znacznie dłuższy. O piłeczki nie trzeba dbać w jakiś wyspecjalizowany sposób. Należy je trzymać w miejscu, w którym piłki squash nie są narażone na skrajne działania atmosferyczne. Nie zostawiajmy ich zimą na mrozie, latem na słońcu czy w nagrzanym bagażniku. Przez to guma szybciej się zużywa, parcieje. Piłeczki mają tendencję do szybszego pękania. Jeśli dotrzymamy kilku prostych warunków to każda piłeczka starczy nam na kilka godzin gry.
Wnioski
Jeśli chcemy osiągnąć progres to należy zaczynać od jak najprostszych piłek, szybkich o wysokim odbiciu. Z czasem zmieniamy na trudniejsze, aby docelowo zagrać tymi semi lub w pełni profesjonalnymi. Docelowo polecamy dążyć do gry piłkami z jedną żółtą kropką, której używanie powinno być powszechne wśród większości graczy squasha. Jeśli chcemy się zmęczyć i spalić jak najwięcej kalorii na korcie to zawsze sięgajmy po piłeczki szybsze, łatwiej utrzymać je w grze, a co za tym idzie skończenie akcji wiąże się z koniecznością dokładniejszego grania. Jeśli nie wiesz jaki poziom piłeczki jest dla Ciebie odpowiedni to skorzystaj z porady naszych ekspertów squashtime.pl
Pozostałe wpisy
Czym jest early access i jak działa?
Early access w ang. wczesny dostęp, to nic innego jak możliwość skorzystania z naszych najlepszych ofert specjalnych przed innymi, niezarejestrowanymi klientami. Tylko dzięki posiadaniu aktywnego konta w naszym sklepie możesz mieć możliwość dokonania zakupów z uwzględnieniem genialnych promocji w pierwszej kolejności. To zaleta bycia członkiem naszej społeczności.
czytaj więcej30.10.2023 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Ranking rakiet squash do 300 złotych 2025
Zastanawiasz się jaka rakieta do squasha jest najlepsza? Na pewno jest to subiektywne pojęcie i dla każdego inny model może okazać się bardziej trafiony. Z perspektywu sklepu, który oferuje dziesiątki różnych modeli, możemy spojrzeć trochę szerzej. Biorąc pod uwagę zadowolenie klientów, popularność i trwałość wytypowaliśmy 5 najlepszych rakiet do squasha na sezon 2024/25
czytaj więcej31.10.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Squash 57 AKA Racketball
Większa rakieta, sprężysta piłeczka i długie wymiany w squashu? Tak, Squash 57 to sposób na to, żeby cieszyć się sportem w trochę innym wydaniu. A grać możesz na tych samych kortach co w tradycyjnego squasha, ogólnodostępnych w naszym kraju.
czytaj więcej26.07.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
ASICS POWERBREAK FF: Odchodzi stare, przychodzi nowe, czyli model, który zastępuje kultowego Blasta!
Z żalem pożegnamy kultową serię butów ASICS Blast, która przez lata cieszyła się ogromną popularnością wśród squashystów na całym świecie. Te buty, dzięki swojej niezrównanej stabilności, przyczepności i wygodzie, stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu graczy, pomagając im osiągać najlepsze wyniki na korcie.
czytaj więcej01.06.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
ASICS Blade FF okiem squashystów
Wielu doświadczonych squashystów wspomina z łezką w oku czasy kiedy wyciągnęli z pudełka swoje pierwsze buty z serii Gel-Blade. Linia, która od dawna dostarczała modeli butów idealnych do gry w squasha. Lekkie, niskie buty o doskonałej amortyzacji i ciekawym designie. Wydawało się, że japoński producent korzysta z przepisu na sukces i długo nie przestanie. ASICS zaskoczył
czytaj więcej15.05.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy
Powrót do gry w squasha, czyli co robić kiedy mieliśmy zbyt długą przerwę
Nie mogłeś grać w squasha przez wiele miesięcy? W rezultacie straciłeś kondycję, musimy ją zatem na nowo zbudować. Squash jest sportem bardzo intensywnym, więc wracamy do niego stopniowo. Nawet jeśli w czasie naszej kariery byliśmy mocni w klubie i w czasie turniejów czy lig, to głupotą byłoby od razu wskoczyć na głęboką wodę. W najlepszym przypadku skończy się to obolałym
czytaj więcej25.04.2024 SquashTime.pl Centrum wiedzy